Kategoriler

Sebzeli Yemekler

Balıklı Yemekler


Kahvaltılıklar


Tavuklu Yemekler

Pastalar

Pilavlar

Kurabiyeler

Tatlılar

Tarifler e-mailinize gelsin...
oktay-usta

Oktay Usta 

Asıl adı Oktay Aymelek olan Oktay usta , 27 Eylül 1968'de Bolu'nun  Mengen İlçesinde Gökçesu Kadılar köyünde dünyaya geldi. Aşçı bir babanın 6 evladından en küçüğü olan Oktay Usta ilkokulu ve orta okulu Mengen'de bitirdi. Babası Bilal Bey yurt dışında aşçılık yapmaktadır.
1983 yılında 15 yaşında iken aşçı amcası Sabri Bey sayesinde mesleğe atılan Oktay Usta, İstanbul Erenköydeki ünlü bir restoranda amcasının yanında çalışmaya başladı. Daha sonra dönemin meşhur simalarının çıktığı İstanbul Şişli'deki bir lokantada çalıştı. 2 yıl sonra 1985'te aşçı babasından gelen teklif ile İzmir'de Sultan Otelin mutfak bölümünde çalışmaya başladı. Oktay usta çeşitli otellerde daha çalıştıktan sonra
Ardından İspanyaya giderek Türk yemeklerinin tanıtımını yaptı. 1997 yılında İstanbul'da çalıştığı bir otelde soğuk büfe şefi olan aşçı, daha sonra hanımlara yemek ve süsleme sanatını anlatma amaçlı kurs verdi.
1998 yılında Londra'da düzenlenen aşçılık yarışmasında Bronz madalya ve klasman birinciliği kazandı. 1999 yılında Malta'daki yarışmada 2 gümüş madalya ve 1 sertifika  aldı. 2000 yılında Londra'da 1 altın madalya kazandı. 
Oktay Usta halen bir televizyon kanalında mutfak,yemek ve süsleme ile ilgili bir program sunmaktadır.
Evli ve 3 çocuk babasıdır.


loading...
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok

Yorum yap

Yorumunuz için teşekkür ederiz.