Kategoriler

Sebzeli Yemekler

Balıklı Yemekler


Kahvaltılıklar


Tavuklu Yemekler

Pastalar

Pilavlar

Kurabiyeler

Tatlılar

Tarifler e-mailinize gelsin...


Konya Fırın Kebabı

Açıklama : 


   
   Konya'nın, ülkemizin her köşesinde bilinen meşhur fırın kebabını duymayanımız yoktur.Konya'da  bu enfes lezzeti, normalde 4-7 saatte meşe ateşinde  bakır leğenlerde ağır ağır pişirirler. Konya'nın merinos koyunları ve kuzularının sadece ön kolları ve kaburgasından yapılır.Çoğunlukla daha çabuk pişmesi amacıyla kuzu eti tercih ediliyor.
   Tabi ki lezzetini odun/kömür ateşinden alan ve ağır ağır bu kadar pişmiş bir fırın kebabıyla evde yaptığınız lezzet bir olmayacaktır.Ama malumunuz herkesin evinin önünde ateş yakacağı,ocak kuracağı bir ortamı yok.Çoğunluğumuz apartmanlarda yaşıyoruz.Peki bu tarifi evimizin mutfağında yapamaz mıyız?
 Cevap : Tabi ki de yapabilirsiniz ve lezzeti de eşsiz damak deneyimlerinize bir tat daha kazandırır. 
Buyurun tarifimize geçelim.

Malzemeler :


-2 adet kuzu ön kolu

-Yarım çay bardağı sıvı yağ veya kuyruk yağı  (kuyruk yağı tercihen)
-Kekik
-Tuz

Tarifi :

Güveç tenceresi varsa tercihen daha iyi olur yoksa normal tencerede de yapabilirsiniz.Şimdi tencereye kuyruk yağını alıp eritin.Eğer eti kemiklerinden ayırdıysanız kemiğin tandır suyuna kattığı harika lezzeti de düşünecek olursak kemikleri etlerden önce tencerenin en altına yerleştirin.Üstüne iri tuz serpin ve etleri üzerine dizin.En üstteki etlerin hararetten dolayı erken kızarmaması için etlerin üstüne aliminyum folyo örtün. Bu şekilde yaklaşık olarak 2-2,5 saat pişirin. Piştikten sonra yani et suyunu yaydıktan sonra folyoyu kaldırın ve et kemiklerinden ayrılmışsa kemikleri çıkarıp eti kendi suyunda pişmeye bırakın.Üzerine kekik serpin.Bu şekilde de yaklaşık 3,5-4 saat kadar pişirin.

Genelde pide ile servis edilir.Yanına bulgur pilavı harika gider.Konya usulü fırın kebabı servise hazır.
Afiyet olsun.
firin-kebabi


loading...
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok

Yorum yap

Yorumunuz için teşekkür ederiz.