Kategoriler

Sebzeli Yemekler

Balıklı Yemekler


Kahvaltılıklar


Tavuklu Yemekler

Pastalar

Pilavlar

Kurabiyeler

Tatlılar

Tarifler e-mailinize gelsin...


Kruvasan Tarifi


Açıklama :  Kruvasan ;Fransızca "croissant" kelimesinden gelen Türkçe "ay çöreği anlamına gelir.Aslında Fransız mutfağına özgü bu açma ülkemizde çoğu pastanede satılıyor.Evde çok rahat yapabileceğiniz ancak biraz sabır isteyen bu harika çöreği sizlerle paylaşmak istedik. Buyurun tarifimize geçelim.  


Malzemeler:

-15 gr kuru maya
-450 gr un
-Yarım su bardağı toz şeker
-1 yemek kaşığı tuz
-300 ml ılık süt
-330 gr tereyağı
-Hamur için ilaveten un
-1 yumurta

Kruvasan Tarifi :   Bir kaba un,süt,tuz,şeker ve mayayı(biraz ılık suyla erittikten sonra) ilave edip karıştırın.Hamur kıvamına gelene kadar iyice yoğurun.Daha sonra üzerini bir bezle kapatın ve hamurun mayalanmasını bekleyin.Bu sırada bir streç filmi tezgaha serin ve üzerine 330 gr tereyağını yerleştirin.Tereyağının üstüne bir streç film daha serdikten sonra merdane yardımıyla (20)x(20) cm ebatlarında açtıktan sonra etrafını sarıp buzluğa yerleştirin erimesini engellemek için.   Daha önce mayalanmaya bıraktığınız hamuru açın.Tezgaha un serperek hamur içindeki mayalanmadan kaynaklanan hava kabarcıklarını çıkarana kadar yoğurun.Merdane yardımıyla (40)x(20) cm ebatları arasında hamuru bir dikdörtgen biçiminde açın.İçine daha önce hazırladığınız (20)x(20) cm ebatlarındaki tereyağını buzluktan alın streçleri çıkardıktan sonra hamurun içine herhangi bir köşesine tam oturacak şekilde yerleştirin.Daha sonra hamurun boşta kalan yarısını tereyağının üzerine kapatıp tamamen içine alınacak şekilde katlayın.

   Tezgaha un serpin ve daha önce hazırladığınız dikdörtgen şeklindeki hamuru tekrar merdane yardımıyla ezip biraz daha uzun bir dikdörtgen elde ettikten sonra bu sefer hamuru 3'e katlayın.
Şimdi 3'e katladığınız şekil olarak kareye yakın olan hamurunuzun üzerini streç filmle kapattıktan sonra buzdolabına yerleştirip yaklaşık olarak yarım saat bekletin.

  Yukarıdaki gibi hamuru buzdolabından aldıktan sonra tekrar tezgaha un serpip hamuru dikdörtgen şeklinde açıp 3'e katlayın.Yine yarım saat kadar buzdolabında bekletin.Daha sonra buzdolabından çıkardıktan sonra tekrar tezgaha un serpip merdane yardımıyla açtıktan sonra yine 3'e katlayıp üstünü kapatıp buzdolabına yerleştirin.Yani aynı işlemi 3 kere yapıyorsunuz.Ama sonuncu defa buzdolabına yerleştirdiğinizde bu kez 10-12 saat kadar buzdolabında bekleyecek.

  Ertesi gün buzdolabından çıkardığınız hamuru tezgaha un serptikten sonra üzerine yerleştirin.Ve tam ortasından 2'ye kesin.Parçalardan birini yaklaşık yarım santim kalınlığında dikdörtgen şeklinde merdane yardımıyla açın.Daha sonra üçgen şeklinde parçalar keserek tıpkı sigara böreği sarar gibi sarın.Aynı işlemi diğer parça içinde tekrarlayın.Üzerlerine poşet geçirerek her böreğin yaklaşık olarak iki katına gelene kadar mayalanmaya bırakın.Pişirme kağıdı serdiğiniz fırın tepsisinin üzerine yerleştirin.
  Kruvasanların üzerine 2 yemek kaşığı ılık suyla karıştırdığınız yumurta-su karışımını fırça yardımıyla  sürün.tepsiyi önceden ısıtılmış 180 derece fırınınıza sürün ve 15-20 dk kadar pişmeye bırakın.Piştikten sonra çay ile beraber kruvasan börekleri servis edebilirsiniz.
Afiyet olsun

kruvasan


loading...
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok

Yorum yap

Yorumunuz için teşekkür ederiz.