Kategoriler

Sebzeli Yemekler

Balıklı Yemekler


Kahvaltılıklar


Tavuklu Yemekler

Pastalar

Pilavlar

Kurabiyeler

Tatlılar

Tarifler e-mailinize gelsin...


Hızlı Bir Şekilde Gerçekleşen Kilo Kaybının Nedenleri Nelerdir?Hepimiz sağlıklı kalmayı ve zinde bir bedene sahip olmayı arzu ederiz.Ve hepimiz bu uğurda doğru beslenmeye,egzersiz yapmaya ve bol bol su içmeye özen gösteririz.Bu şekilde gerçekleşen veya bir diyet programı neticesinde gerçekleşen kilo kaybı zaten doğaldır.Ancak bu doğrultuda herhangi bir çaba sarf etmeksizin gerçekleşen kilo kayıpları bir sağlık problemidir.Aniden kaybedilen kiloların altında bir sağlık problemi yattığından kesinlikle doktorunuza görünmeniz gerekir.National Institutes of Health (NIH) yani Ulusal Sağlık Enstitüleri olarak dünya çapında standartları bilinen kuruluş,bir bireyin 0-6 ay içinde normal vücut ağırlığının % 5’inden daha fazla kilo kaybı yaşaması durumunda ve bu durumu açıklayacak bir nedene sahip değilse, bireyin bir doktora görünmesini tavsiye etmektedir.Bu sorunun altında yatan bir çok neden olsa da bilinen sorunlar şunlardır: Hiperkalsemi, çölyak hastalığı,KOAH , parkinson hastalığı, demans, depresyon, kanser, diyabet, yeme bozuklukları, HIV / AIDS, Addison hastalığı , hipertiroidi,crohn hastalığı, peptik ülser, ülseratif kolit gibi çeşitli hastalıklar ani kilo kaybına neden olabilir.

Ani Kilo Kaybının Altında Yatan Bazı Hastalıklar: 


kilo-kaybi


Hiperkalsemi:Kandaki kalsiyum düzeyinin normalin üzerinde olmasıdır.Normal kandaki toplam kalsiyum değeri 8.5-10.2 mg/dl seviyesi aralığındadır.Aslında 12 mg/dl seviyesine kadar çok açık belirtiler göstermese de 14 mg/dl seviyesinden sonra hiperkalseminin bütün belirtileri bireyde görünür.Kusma,kabızlık,karın ağrısı,distansiyon,bilinç kaybı,ani kilo kaybı gibi nedenlere yol açar,eğer gerektiği zamanda müdahale edilmezse ölüme yol açabilir.


 Kanser: Ani kilo kaybı kanserli hastalarda sıkça görünen belirtilerin başında gelir.Bunun nedeni olarak tıp dünyasının tespiti şöyle: Tümörün içindeki kanser hücrelerinin metabolizmayı aşırı hızlandırması sebebiyle vücut daha hızlı kalori yakar, bu da hızlı kilo kaybını gerçekleştirir.

 Demans: ..Demans aslında tam bir hastalık değildir,özünde düşünce bozukluğu yatan bir rahatsızlıktır. Halk arasında demans'a bunama da denmektedir.Beyinde hasardan kaynaklanan ve gittikçe ilerleyen bir bozukluk olup,bireyin kendi yaşındaki beyin performansını tam olarak gösterememesidir. Demans, beyinde hasardan kaynaklanan ve ilerleyen bir bozukluk olup kişide yaşından beklenen beyin performansını gösterememesidir.Hafıza problemi yaşatır ve çoğu kez bireye yemek yemesi gerektiğini bile unutturur.
Bu gibi nedenlerle ani kilo kaybına neden olabilir.

Peptik ülser: Dilde,ince bağırsakta, yemek borusu ve midenin üst kısmının iç yüzeyi epitel dokularda gerçekleşen yaralara peptik ülser denir.En sık görülen belirtileri arasında kan kusma,iştah kaybı ve ani kilo kayıpları yatar.

hizli-kilo-kaybiKOAH(Kronik Obsrüktif Akciğer Hastalığı):Bir akciğer hastalığıdır KOAH.Halk arasında kronik bronşit adıyla bilinen KOAH akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına ve soluk alma hızının artmasına neden olan bir hastalıktır.Bu hastalık nedeniyle dünyada her yıl yaklaşık 2,5 milyon insan ölmektedir.Dünyada ölüm nedeni arasında 6. sırada yer almaktadır.Ve çok ciddi kilo kayıplarına yol açar.

Diğer Sağlık Sorunları:Yukarıda açıkladığımız diğer sağlık problemlerinde de ani ve aşırı kilo kayıplarına neden olan belirtiler mevcuttur.Bu nedenle ulusal sağlık enstitülerinin belirttiği sürelerde % 5 gibi bir kilo kaybı yaşarsanız hiç beklemeden doktora muayene olun.Unutmayın erken teşhis hayat kurtarır.


loading...
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

6 yorum Ani Kilo Kaybının Nedenleri Nelerdir?

 1. Faydalı bir yazı olmuş peki ya aniden kilo alanların yapması gerekenler nedir?

  YanıtlaSil
 2. Hızlı kilo verme sebepleri bu hastalıkların belirtisiymiş aynı zamanda. Öğrendiğim iyi oldu.

  YanıtlaSil
 3. Keşke kilo almamanın yolu olsa bende kilo alıyorum :(

  YanıtlaSil
 4. korkulacak olaydır. hızlı kilo vermek çok zararlı bir şey

  YanıtlaSil
 5. Akıllı insan zaten ani kilo kaybı olduğunda bi doktora gözükür. :)

  YanıtlaSil
 6. aniden kilo almak da aynı şekilde doktora gidilmesi gereken ciddi problemlerdendir,ani kilo almalar karaciğerdeki bir sıkıntının göstergesidir.Sağlık hususunda hepimizin çok hassas olması gerekiyor

  YanıtlaSil

Yorumunuz için teşekkür ederiz.