Kategoriler

Sebzeli Yemekler

Balıklı Yemekler


Kahvaltılıklar


Tavuklu Yemekler

Pastalar

Pilavlar

Kurabiyeler

Tatlılar

Tarifler e-mailinize gelsin...Kış gelmeden organik sebzelerin çoğunun mevsimi geçeceğinden kışlık hazırlıkları başlar. Bunların başında da ev yapımı domates salçası gelir , malumunuz. Yazın sonlarına geldiğimiz ve güneş ışınlarının hala etkili olduğu şu ağustosun son günlerinde seçilen etli domatesler kaya tuzunda bekletilir. Domateslerden elde edilen domates sulu kırmızımtırak püre, güneşte bekletilerek veya kısık ateşte kaynatılarak çektirilir. Hazırsanız tarife geçiyorum.


domates-salcasi-evde-nasil-yapilir


Not: Bir büyük kavanoz kışlık salça elde edilecek.

Malzemeler :


- 15 kilo etli domates
- 200 gram kadar kaya tuzu

Kışa saklayabilmek için :

- Yarım su bardağı zeytinyağı

Ev Yapımı Kışlık Domates Salçası Nasıl Yapılır ?

Öncelikle aldığınız domatesleri bol suda yıkayın. Ardından domateslerin sap kısımlarını bir bıçak yardımıyla alın. Zedesiz ve etli domatesleri gelişigüzel yemeklik iri iri doğrayın. Aralarına az miktarda kaya tuzu serpin. Daha sonra domatesleri, derin, geniş ve kapaklı bir kabın içinde kat kat düzenli bir şekilde dizin. Üstlerine de kaya tuzu yayın elinizle. Sonrasında kabın kapağını kapatıp 7-8 saat kadar bekletin. 7-8 saat kadar beklettikten sonra domateslerin taban kısmında kalan suyu dikkatli bir şekilde süzün. Bu suyu neden süzmeniz gerektiğini de söyleyeyim , bu tabandaki suyu süzmediğiniz takdirde el emeği göz nuru yaptığınız o güzelim salça , daha uzun sürede kıvam alır ve kışa sakladığınız da belki de kışa varmadan kısa sürede ekşimeye başlar.
evde-domates-salcasi
Suyunu süzdüğünüz domates pürelerini elinizle sıkarak harmanlayın. Sonrasında daha da özleşmesi için kapağı kapalı kapta tekrar 2-3 saat kadar beklemeye bırakın. Bekledikten sonra küçük delikli bir kevgiri alın ve ağız kısmı geniş bir kap üstüne oturtun. Domatesleri ovarak özlü suyunun alt kaba geçmesini, posa ve çekirdekli kısımlarının üst kısımda kalmasına özen gösterin. Posa kısmını ayrı bir yerde bekletin. Aynı kevgirli işlemi domateslerin tüm suyunu bırakana kadar tekrarlayın.
Şimdi hazırladığınız domates püresini salçaya dönüştürmek için iki yöntemimiz var. 
    Birinci yöntem domates püresini güneş ışığında bekletip fazla suyunu çektirmek. Bu şekilde tadına bakarak kaya tuzu serptiğiniz domates posasını geniş tepsilere alın. Tepsiye serdiğiniz domates posalarının toz,böcek vb. çevresel faktörlerden etkilenmemesi için üzerini gerekirse streç ile kapatarak güneşte bekletin. Tahta bir kaşıkla günde iki kez karıştırıp güneşten dolayı alta toplanan fazla suyunu çekin. 
      Şimdi belirteyim bu yöntem ile salçanın kıvamında olması günler sürebilir ve yörenizdeki iklim koşulları salçanın tat, renk ve kıvamında etkili olur.
Kıvamına geldikten sonra kapağı sıkıca kapanabilen, temiz ve kuru cam kavanozlara aldığınız salçayı ters çevirerek bir gece bekletin. Bu şekilde güneş almayan ve kuru bir yerde muhafaza edin. Bu şekilde muhafaza ettiğiniz domates salçalarını, bir kez açtıktan sonra üstüne , bozulmaması ve uzun bir müddet boyunca dayanabilmesi için zeytinyağı gezdirip kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve böyle buzdolabında muhafaza edin.
       Gelelim ikinci yöntemimize: Bu yöntem Kaynatma. Daha önce elde ettiğiniz sulu domates püresini derince bir tencerelere alın, kısık ateşte, suyunu çekene kadar uzunca bir süre kaynamaya bırakın. Buradaki püf nokta , dibinin tutmaması için bir tahta kaşık yardımıyla ara ara karıştırmalısınız.


evde-domates-salcasi-nasil-yapilir


Suyunu çeken ve kıvamını alan salçayı sıcakken temiz ve iyice kurulanmış kavanozlara alın. Kapaklarını da sıkıca kapatın. Ters çevirerek bir gece daha önceki yöntemde olduğu gibi bekletin. Bir kez kapağını açıp kullanmaya başladıktan sonra üzerine yarım su çay bardağı zeytinyağı gezdirip kapağını kapatın ve bu şekilde buzdolabına alın.


domates-salcasi

Bu yöntemi ben daha çok tavsiye ediyorum,çünkü iklim şartlarına bağımlı kalmaksızın kaliteli bir salça elde edersiniz.
Ev usulü domates salçası kışa hazır. Şimdiden afiyet olsun :)


loading...
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok

Yorum yap

Yorumunuz için teşekkür ederiz.