Kategoriler

Sebzeli Yemekler

Balıklı Yemekler


Kahvaltılıklar


Tavuklu Yemekler

Pastalar

Pilavlar

Kurabiyeler

Tatlılar

Tarifler e-mailinize gelsin...Düzenli İçildiğinde Kilolara Veda Ettiren 10 Çay Sizlerlezayiflatan-caylar
Birçoğumuz fazla kilolardan dertli.Aslında su içse bile yarayan bünyelerin olduğunun da farkındayız. Önceki yazılarımızın birinde fit görünüme kavuşmak için 5 besin 'e değinmiştik. Şimdi de kiloları vermemize, fazla yağları eritmemize , ödemleri atmamıza yardımcı olan bitki çaylarını yazmak istedim. Ancak şunu belirtmeden geçemeyeceğim: Tatlıları,pilavları,hamurluları, makarnaları, pizzaları yuvarlayıp üstüne içtiğiniz bir bardak bitki çayı üzülerek söylemeliyim ki sizi zayıflatmaz. Yağlı ve hamurlu yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durup destekleyici unsur olarak kullanırsanız , kilolara kısa sürede veda edebilirsiniz :) Hadi kilolara veda ettiren bu 10 çaya daha yakından bakalım.


Kokusuyla Farklı Diyarlara Götüren : Tarçın Çayı
tarcin-cayinin-faydalari

Evet, ilk çayımız tarçın çayı.Tarçın çayı, termojenik bir etkiye sahiptir. Termojonik etkisiyle , metobolizmanızın harcadığı enerjiyi arttırdığından vücut sıcaklığınızı yükseltir, zaten bu nedenle daha fazla kalori yakar ve zayıflarsınız. Peki tarçın çayının tek faydası zayıflatması mı ? ; Tabi ki hayır. Bu faydasının yanında kan şekerinizi dengeleyerek iştahınızı yani açlık hissinizi bastırır ve 40 yaşını geçenlerin en büyük sıkıntılarından biri olan kolesterolü dengeler. Aslında tarçın çayının en faydalı hali hazır poşetli çay yerine sadece tarçın kaynatılarak hazırlanananıdır. Bu arada tarçının kabuğunu diğer çaylara da ilave ederek faydalarından yararlanabilirsiniz.İşte tarçın çayının faydaları bunlar, sanırım bu yazımı okuduktan sonra elinizden tarçın çayı düşmeyecek :)


Sindirimi Kolaylaştıran Mucize : Maydanoz Çayı
maydanoz-cayinin-faydalari


Maydanoz çayı ile devam edelim. Şunu belirteyim , maydanoz çayının harcanan kaloriyi arttırması ya da vücuttan yağ yakılmasını hızlandırma gibi bir etkisi yok. Peki maydanoz çayının faydaları neler?  Maydanoz çayının bu etkileri olmamasına rağmen diyetisyenler tarafından hazırlanan diyet listelerinde sıkça yer alır. Bunun nedeni ise sindirimi kolaylaştırması ve fazla suyun yani ödemin vücuttan atılmasını sağlaması. İşte bu da sizi tartı üzerinde bir adım öne geçiriyor zaten. Maydanoz çayının diğer faydaları ise folat, potasyum, kalsiyum, fosfor, C ve A vitaminleri bakımından oldukça zengin bir bitki olması.


Mideyi Sakinleştiren : Zencefil Çayı
zencefil-cayinin-faydalari


Evet karşınızda zencefil çayı. Zencefil çayının faydaları saymakla bitmez aslında. Ama bir kısmını sıralayayım. Öncelikle midenizi sakinleştirerek açlığınızı bastırır ve sindirimi kolaylaştırır. Bu faydaları bizim konumuzla paralel. Ancak zencefil çayı bal ile içildiğinde boğazda oluşan zedelenmeleri alır, özellikle kendinizi tutamadan öksürmeye devam ediyorsanız kesinlikle sıcacık ballı zencefil çayı için, bir bardak içtikten sonra büyük ihtimalle öksürükten eser kalmaz. Bir diğer şekli ise limonlu zencefil çayı. Limonlu zencefil çayı kilo vermeye daha hızlı yardımcı olduğu gibi, vücudunuzun bağışıklığını zirveye çıkaran karışım. Vücudunuzun bağışıklığı düştüğünde bir çok hastalığa kapılar açılır. İşte tam da bu noktada limonlu zencefil çayını kaçırmamalısınız.


Yağ Hücrelerini Küçülten Pu - Erh Çayı
pu-erh-cayinin-faydalarıBu ismi tuhaf Pu-Erh çayının faydaları nedir ki , acaba ; diyorsanız , söyleyeyim : Zayıflamaya en büyük etkisi, özellikle sabahları pu-erh çayı içildiğinde vücudunuzda usulce köşesine çekilmiş olan yağ hücrelerini küçültüyor ve uzun dönem düzenli içildiğinde vücuttaki yağ oranını mucizevi bir şekilde azaltıyor. Bu pu-erh çayını da zayıflama listenizden eksik etmeyin.


Yağ Emilimini Azaltan : Beyaz Çay
beyaz-cayin-faydalari


Beyaz çay, aslında rengi hafif sarı ama beyaz çay olarak anılıyor. Peki beyaz çayın faydaları neler ? Diyetisyenlerin zayıflamak isteyenlere özellikle son zamanlarda çokça tavsiye ettiği bir çay olan beyaz çay yemeklerle aldığımız yağın vücut tarafından emilmesini yani vücudunuzda yağ deposu oluşumunu neredeyse sıfıra indiriyor. Yani şöyle diyelim bu beyaz çay zayıflatmıyor, ancak kesinlikle formunuzu korumanıza katkı sağlıyor. Düşünün , zayıflamak için o kadar çaba sarf ediyorsunuz , belli bir forma kavuşuyorsunuz ama hemen arkasından kısa süre sonra tekrar kilo alıp formunuzu kaybediyorsunuz. İşte bu durumun yaşanmaması için öğle yemeğinden sonra 1 fincan beyaz çay içerek yağın depolanmasını önleyebilirsiniz.


Bilimsel Kanıtlı : Mate Çayı
mate-cayinin-faydalari

Duymuşsunuzdur sigarayı bırakanlara sıkça tavsiye edilen mate çayını. Ben bu kısmına girmeyeceğim, ancak bizim konumuza paralel olarak mate çayının faydaları nedir derseniz, hemen başlayayım. Bu çayın bileşenlerinden olan mateine metabolizmayı hızlandırıyor ve vücudun sıcaklığını yükselterek normalden daha fazla kalori ve enerji yakılmasını sağlıyor. Aynı zamanda tokluk hissini uzatarak öğünler arasında oluşan yakinen bildiğimiz can sıkıcı mide kazıntısını önlüyor. Gelelim bilimsel çalışmasına . 2001 yılında Danimarka’da 44 aşırı kilolu insan üzerinde yapılan bir araştırmada düzenli olarak mate çayı içenlerin içmeyenlere oranla yaklaşık %40 daha fazla kilo kaybettikleri kanıtlanmış.


Dolaşım Sisteminin Dostu : Kuş Otu Çayı
kus-otu-cayinin-faydalari

Kuş otu çayı ile listemize devam ediyorum. Kuş otu çayının faydaları neler sorusuna cevap vermeye çalışayım.Aslında küçük bir uyarıyla başlayayım , kuş otu çayının hafif bir müshil etkisi vardır. Ancak şişliği önler ve fazla suyun vücuttan atılmasını da bu yolla sağlar. Kuş oyu çayı , potasyum ve magnezyum bakımından oldukça zengindir. Ayrıca bağırsakları temizleme özelliğine sahip. Akşamüzeri bir fincan kuş otu çayı içerek mide şişliği ve ödem gibi sorunları azaltırsınız.


Kan Şekeri Dengeleyen : Yaban Mersini Çayı
yaban-mersini-cayinin-faydalari


Yaban mersini çayının faydaları diyerek devam edelim , yaban mersini çayının en büyük özelliği kan şekerini dengeleyerek yemek masasına oturmadan önce açlığınızı oldukça hafifletmesi. Akşam yemeğinden önce bir fincan yaban mersini çayı içerek yemek sırasında aşırıya kaçmadan daha az kaloriyle masadan kalkabilirsiniz.Bu özelliği ile zayıflamanıza en büyük katkıyı sağlar.


Olmazsa Olmaz : Yeşil Çay
yesil-cayin-faydalari


Aslında biraz alt sırada denk geldi Yeşil çay. Ama yeşil çayın faydalarına da kısaca değineyim.Malumunuzdur ki zayıflatan çaylar arasında ilk sırada gösterilmesinin nedeni, kafein ile metabolizmayı hızlandırırken içerdiği bir antioksidan çeşidi olan kateşinlerin vücuttaki yağ oranını oldukça azaltması. Ki bilimsel olarak da kanıtlanmış. 35 erkek birey üzerinde yeşil çayın zayıflama etkisi hakkında yapılan 3 aylık bir araştırmaya göre, düzenli olarak yeşil çay içenlerin içmeyenlere oranla daha fazla kilo (2.5 kiloya 1.3 kilo ortalamasıyla) verdikleri kanıtlanmış. Bu nedenle yeşil çayı listelerinizden eksik etmeyin.


Hepimizin Bildiği : Biberiye Çayı
biberiye-cayinin-faydalari


Listemizin son kahramanı biberiye çayı. Biberiye çayının faydaları neler sorusunu cevaplayarak bitireyim listeyi.  Biberiye çayı diyet yaparken vücudunuz ihtiyaç duyacağı vitamin ve mineral desteğini sağlar, kan dolaşımını arttırarak enerji verir ve çok güzel bir özelliği de sınavlar öncesi konsantrasyonunuzu arttırır. Bu sayede daha fazla enerji tüketir ve sizi zayıflatır.

Zayıflatan çayları listeledim, umarım faydalı olur. Şimdiden afiyet olsun.


loading...
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok

Yorum yap

Yorumunuz için teşekkür ederiz.