Kategoriler

Sebzeli Yemekler

Balıklı Yemekler


Kahvaltılıklar


Tavuklu Yemekler

Pastalar

Pilavlar

Kurabiyeler

Tatlılar

Tarifler e-mailinize gelsin...Mükemmel Bir Pilav İçin Püf Noktalar...


mukemmel-bir-pilav-icin-ne-yapmali
Pilav , yapılması en hassas, tavı ve kıvamının tutturulması en zor yemeklerimizden biridir. Ana malzemesi dışında lezzet veren diğer malzemelerin de ilave edilmesi, bu tarifin kıvamının tutturulmasını güçlendiren en önemli faktörlerden biri.

    Mutfak ile haşır neşir olmaya başlayanların veya evinde yalnız yaşayanların en aşina olduğu yemektir pilav.  Fakat o kadar çok ve sık yapılması, fazlaca aşina olunması , pilavın en iyi bilinen ve en güzel yapılan yemek olduğunu ifade etmiyor maalesef! Aksine, pilav , yapılması en hassas, tavı ve kıvamının tutturulması en zor olan yemeklerimizden bir tanesi. 

    Şöyle bir kişisel pilav yapma deneyimlerinizi gözden geçirin , geçmişe yolculuk yapın. Özellikle misafirleriniz varken yaptığınız kaç pilavı göğsünüzü gere gere, başınız dik bir şekilde sofraya getirdiniz?  

    “Aceleye geldi” ,  “Sizin şansınıza…”, “Aslında çok güzel pilav yaptığımı söylerler”, “Bir daha o marketin pirincini almam”, “Geçen yaptığım pilav bilseniz ne güzel oldu”, “Şimdi toksunuz ya, o yüzden…” v.b. birçok bahane mutlaka size de çok tanıdık gelecektir.

    Artık bu bahaneleri bir kenara bırakıp marifetinizi ortaya koyma zamanı geldi. Vereceğim püf noktalarıyla mükemmel pilavın tüm gizli kalmış sırlarını açıklıyorum. Misafirlerinize ikram edeceğiniz pilavın ardından mükemmel görünümlü ve enfes pilavınızın sırlarını öğrenmek isteyenlere vereceğiniz yanıtları da şimdiden hazırlamalısınız.

İşte Mükemmel ve Kıvamında Bir Pilav İçin Gerekli Püf Noktalar

1.   Pilava leziz bir tat katmak için önce tereyağı ile hafifçe kavurun. Böylece pirinçler hem tereyağının lezzetini alacak hem de pişirme sırasında dağılmasını engelleyecektir.

2.  Pirinçlerin birbirlerine yapışmasını engellemek ve tane tane olmasını sağlamak için de pişirme suyuna bir miktar , 1 su bardağı pirince yaklaşık 1 çay kaşığı , sıvı yağ ilave edin. 

3. Pilavınızın rengi de çok önemli ve inci gibi bembeyaz görünmesi içinse pişirme suyuna , 1 su bardağı pirince , 1 çay kaşığı limon suyu eklemeyi deneyin

4. Pilavın pişip pişmediğini anlamak için klasik ve alışılagelmiş çatal ve kaşık batırma işlemine güvenmeyin; bizzat tadına bakın. Tadına baktığınızda yenilebilir yumuşaklıkta ve dişe gelir sertlikte ise kıvamı tamamdır. Henüz yenilebilir yumuşaklığa gelmemiş ancak suyu da kalmamışsa içine biraz daha sıcak su ilave edin ve suyunu çekinceye kadar pişirmeye devam edin. Ekleyeceğiniz suyun mutlaka kaynar sıcak su olması gerekiyor. Pilavı çatalla , kaşıkla karıştırmanın, pirinçteki nişastayı açığa çıkardığını ve nişastanın da tanelerin birbirine yapışmasına neden olacağını sakın aklınızdan çıkarmayın.

5. Diyelim ki, pilavınız pişti ama pirinçler çok yumuşamış, yani lapalaşmış.Bu durumda endişe etmeyin ve çok kısık ateşte bir çatal yardımıyla dikkatlice havalandırarak pişirmeye devam edin. Ta ki, suyunu iyice çekene kadar.Sonrasında lapalaşma geçecektir.

6. Pilavı sonrasında ısıtmak da ayrı bir maharet gerektiriyor. Mükemmel yapılmış bir pilav ısıtıldığında tüm özelliğini kaybettiği de çokça tecrübe edilmiştir. Burada işin sırrı pilavı kesinlikle ısıtırken karıştırmamaktır. Pilava 1-2 yemek kaşığı su ilave edip  çok kısık ateşte ısıtın. Pilavın tanelerinin bozulmaması için de tencereyi arada bir ağzı kapalı vaziyette sallamak suretiyle alt üst edin.

İşte tüm bu yöntemlerden sonra mükemmel bir pilav için yapılması gerekenleri öğrenmiş oldunuz.
Bu arada hazır pilavdan bahsetmişken pirinç pilavı yaparken kullandığınız pirinç suyunun faydaları adlı yazımı da okumalısınız.


loading...
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok

Yorum yap

Yorumunuz için teşekkür ederiz.