Kategoriler

Sebzeli Yemekler

Balıklı Yemekler


Kahvaltılıklar


Tavuklu Yemekler

Pastalar

Pilavlar

Kurabiyeler

Tatlılar

Tarifler e-mailinize gelsin...Et Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken 13 Altın Kuralet-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Etli yemeklerinizin, ızgaralarınızın daha lezzetli olması her şeyden önce daha sağlıklı olmasını istiyorsanız doğru eti seçmeniz ve eti tanımanız, etten anlamanız çok önemli. Kasabınızdan doğru eti aldığınız takdirde, etin tadına doyamayacaksınız. Peki bunu nasıl yapacağım diyorsanız sizler için hazırladığım , et seçiminde dikkat edilmesi gereken 13 altın kuralı mutlaka okumalısınız.

1- Etin duruşu toplu olmalı, kendini salmamalı. Eğer pelte gibi yayılmışsa içine su enjekte edilmiştir.İçine su enjekte edilmiş olan et zamanla çürür.Sağlık açısından çok dikkat edilmeli.

2- Etin üzerindeki yağ dokusu ince ve sık olmalı. Sakın, et yağlı diye kaçmayın çünkü yağ zerrecikleri demek, lezzet demek. Bunlara ‘yazı’ denir ki, kasabınıza, “Bana şuradaki yazılı antrikotu verin” dediğiniz taktirde, kasabınız sizden çekinecek ve her zaman en iyi eti vermeye çalışacak.

3- İçinde küçük yağ hücreleri oluşmuş , kümelenmiş etler, genelde meralarda doğal beslenen hayvanlardan elde edilir.Bu aslında aranan tavsiye edilen bir et biçimi. Bol omega-3 barındırdığı için ne bu yağlar ne de hayvanın sütünden yapılan tereyağı zararlı olmadığı gibi aksine sağlığımız için faydalı.

4- Kıymayı gözünüzün önünde çektirin ve kasabınıza “Önce aynasını al usta” diye seslenin. Ayna , kıyma makinesinin ağız kısmıdır, daha önce nasıl bir kıyma çekildiğini bilemediğimiz için etin ayna kısmını almasını söyleyin.

5- Etinizi kasabınıza asla dövdürmeyin.

6- İyi pişmiş seviyorsanız eti ince kestirin, üzerine kekik, tuz attırmayın.Siz eve gidene kadar suyunu salar ve sertleşir.

7- Tencere ve güveç yemeklerinde sırt eti şart değil, biraz pahalı çünkü. Dana (tranç diye isteyin) ya da kuzu but çok iyi sonuç verir.

8- Haşlama yemeklerinde, incik kemiği idealdir. Çünkü incik kemiği hayvanın ömrü boyunca bütün ağırlığını taşıyan bölge olduğundan kaslı bir yapıya sahip ve en yoğun ilik bu bölgededir. İlik, hem lezzet verir hem de sosunuzu koyulaştırır.

9- Fırın yemeklerinizde, dana butundan çıkan ‘nuar’ı tercih edebiliriz. Kuzu etindeyse ön kol veya butu, bütün halinde kemikli olarak pişirmeliyiz.

10- Dünyanın en iyi küçükbaş ırkı, Trakya kıvırcığı, yani kuyruksuz kuzu veya koyun. Eti lezzetlidir  çünkü kuzunun yağı kuyruğuna değil tüm vücuduna,etlerine yayılır. Bu sayede et daha fazla su tutar ve tabii ki de çok daha lezzetli olur.

11- Kuzu etinin kokusunu marine ederek giderebiliriz. Eti kemiksiz parçalara ayırıp ( mesela 1 kilogram için) 3 baş sarımsağı ezin, 1 su bardağı süt, yarım çay bardağı zeytinyağı, 2 dal biberiye ve 2 dal taze kekik içinde bir gün bekletin. Hayatınızda yediğiniz en iyi et kesinlikle bu et olacak!

12- Izgara için danada olduğu gibi yine sırt etini tercih etmelisiniz. İşte size havalı bir kelime daha, ‘karski’. Kuzunun bonfilesinin olduğu kesimdir ki, en değerli parçasıdır.

13- Tencere yemeklerindeyse kuşbaşı doğranmış etleri yavaş yavaş ağır ateşte pişirin ve tuzunu piştikten sonra serpin. Pişirirken kullanacağınız tencere, fırına giren bir tür olursa (güveç veya döküm gibi) daha iyi sonuç alırsınız. Her tarafından eşit ısı alarak yavaş yavaş pişmiş olur.

En iyi et yemekleri için et seçiminde dikkat edilmesi gereken 13 altın kuralı öğrendiniz, kasabınız artık sizden korkacak :))))


loading...
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok

Yorum yap

Yorumunuz için teşekkür ederiz.