Kategoriler

Sebzeli Yemekler

Balıklı Yemekler


Kahvaltılıklar


Tavuklu Yemekler

Pastalar

Pilavlar

Kurabiyeler

Tatlılar

Tarifler e-mailinize gelsin...Mutfağımızda balık yemeği yapmayı çok isteriz ama kokusu söz konusu olunca genellikle bu fikrimizden vazgeçeriz.Bazen de balık kızartma yaptığınızda aşırı koku çıkacağından fırında yapmayı tercih ederiz.Tüm pencereleri , aspiratörü açarız ancak ağır koku öyle bir sarar ki mutfağı, pencereleri kapattıktan sonra tekrar balık kokusu sarar her yanı.Peki balık kokusu evden nasıl çıkar ? Şimdi sizlere madde madde vereceğim taktikleri uyguladıktan sonra balık yapmak korkunuz olmaktan çıkacak ve balığın faydalarından ev ahalisi de yararlanmış olacak.

Balık Kokusu Mutfaktan Nasıl Çıkar ?

- Izgaradaki balık yapacağınız zaman balıkların arasına defne yaprakları yerleştirmeniz balık kokusunun eve yayılmasını engeller.

- Tavadaki kızgın yağın içerisine koyacağınız 4-5 dilim limon kokuyu  oldukça azaltacaktır. Balık kızarttığınız yağın içerisine birkaç dal maydanoz da atabilirsiniz, bu da kokuyu azaltacaktır.


-  Mutfağınızda balık pişirirken kokulu mum yakın, balık kokusunu engelleyecektir. 

- Balık kızartırken küçük bir porselen fincanın içerisine toz şeker koyup ocağın küçük gözünde su koymadan  eritin.Balık kokusunu dengeleyecektir. 

- Balık kızartırken ocakta limon kabuğunu pişme işlemi bitene kadar yakmanız da kokuyu yok eder.

- Balık kızartma işlemi bittikten sonra mutfakta tütsü yakın , kokuyu ortadan kaldıracaktır.

- Balık kızartma işlemini bitirdikten sonra bir tencere içerisine su koyup suyun içerisine de bir miktar sirke ve limon suyu ilave edin. İçerisine de defne yaprağı, çubuk tarçın ve karanfil ekleyip kaynatın. Balık kokusunun ortadan kalkıp mutfağınızın çok güzel kokmasını sağlayacaktır. 

- Bir tencerenin içerisine su koyup içerisine de bir miktar çamaşır yumuşatıcı koyup kaynatın.Yine ağır kokuyu alacaktır. 

- Bir tencere içerisindeki suya vanilya koyup kaynatın. Balık kokusunu ortadan kaldıracak ve mutfağınızda hoş bir koku olacaktır. 

- Elinize bulaşan balık kokusunu da limon ile rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz. Limonu ortadan ikiye ayırın ve elinizin her tarafına sürün. Daha sonra soğuk su ile elinizi yıkayın. Balık kızartma işlemi bittikten sonra hemen tavanızı yıkayın.Bu işlemlerin hepsinden sonra sadece 5 dakika kadar havalandırma sonrası balık kokusundan eser kalmayacaktır.


loading...
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok

Yorum yap

Yorumunuz için teşekkür ederiz.