Kategoriler

Sebzeli Yemekler

Balıklı Yemekler


Kahvaltılıklar


Tavuklu Yemekler

Pastalar

Pilavlar

Kurabiyeler

Tatlılar

Tarifler e-mailinize gelsin...
caydanlik-nasil-parlatilir


Çayı günde 3 öğün içeriz, kısacası çok severiz.Kendi topraklarımızdan çıkan en güzel zenginliklerimizden biridir çay.Ancak çay , çaydanlıklarımızı zamanla karartır.Ne kadar temizlemeye kalksak da başarılı olamayız.Mecburi olarak yılda bir kere kalaycıya götürür temizletiriz.Peki evde çaydanlık nasıl temizlenir,nasıl parlatılır? Bu sorunun cevabını alttaki yönergelerle kolaylıkla bulabilirsiniz.

Çaydanlık Nasıl Parlatılır


- Birçok yeri temizlemede kullanılan sirke, aslında harika bir temizleyicidir. 1 su bardağı sirkenin içerisine tuz dökün ve bir süre çözünmesini bekleyin. Tuz sirkenin içerisinde çözüldükten sonra bir sünger yardımıyla çaydanlık, tencere gibi çelik malzemelerinizi temizleyebilirsiniz. Çaydanlığın pırıl pırıl parladığını fark edeceksiniz. İsterseniz tuz eklemeden de sadece ılık sirke yardımıyla da temizleyebilirsiniz,ancak tavsiyem tuz ile birlikte temizlemek çünkü çok daha fazla parlatıyor.

-  Evde çaydanlık parlatmanın bir diğer yöntemi de limon kabuğu ile çaydanlığı ovmaktır. Limonu soyduktan sonra limon kabukları ile çelik çaydanlığı güzelce ovun. Daha sonra her zamanki gibi yıkayıp pamuklu bir bez yardımıyla durulayın.Parladığını göreceksiniz. 

- Bir diğer çaydanlık temizleme yöntemi ise elma kabukları ile temizlemektir. Temiz çaydanlığın içerisine su koyup elma kabuklarını da içerisine alıp iyice kaynatın. Elma kabuklarının içerisinde iyice kaynaması çelik çaydanlığın parlamasını sağlayacaktır. 

- Karbonat da sık sık kullanılan bir temizleyicidir. Karbonat ile sirkeyi karıştırarak çaydanlığı temizleyebilirsiniz. Çaydanlığın içerisine geceden sirke koyup 24 saat kadar bekletin. Ertesi gün içerisindeki sirkenin yarısını boşaltın. İçerisinde bir miktar kalsın. Kalan sirkenin içerisinde 1 yemek kaşığı karbonat ekleyip sünger yardımıyla çaydanlığı temizleyin.Bu şekilde çaydanlığınız ilk günkü gibi parlamış olacaktır. 

- Bir başka yöntem ise; 1 yemek kaşığı limon tuzunu su ile karıştırarak temizlik malzemesi elde edebilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı çaydanlığa dökün ve 1-2 kez kaynatın. Kaynadıktan sonra bu suyu boşaltın ve çaydanlığı durulayın. 

Evde çaydanlık parlatmak bu kadar basit.Artık kalaycıya gitmenize gerek yok değil mi? :)


loading...
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok

Yorum yap

Yorumunuz için teşekkür ederiz.