Kategoriler

Sebzeli Yemekler

Balıklı Yemekler


Kahvaltılıklar


Tavuklu Yemekler

Pastalar

Pilavlar

Kurabiyeler

Tatlılar

Tarifler e-mailinize gelsin...Muzun faydaları aslında saymakla bitmeyecek kadar fazla,bu nedenle bir kısmını vermiş olalım.Yapılan bilimsel araştırmalara göre bir muzun, bir sporcunun 1,5 saatlik ağır spor yapması esnasında harcadığı enerjiye eşdeğer bir enerji verdiği tespit edilmiştir. Muz, bünyesinde sakaroz, fruktoz ve glikoz olmak üzere 3 doğal şekeri barındırmaktadır.Uzmanlar yetişkin bir bireyin günde 2 muzdan fazlasını tüketmemeleri gerektiğini bildiriyorlar.Fazla muz tüketimi kilo aldıracaktır.


muzun-faydalariİşte Muzun Faydaları 


Depresyon

Yapılan araştırmalar, depresyonda olan hastaların muz yedikten sonra kendilerini daha iyi hissettiklerini ve sakinleştiklerini ortaya koymuştur. Muzda bulunan triptofan proteini rahatlamayı sağlayan serotonin hormonunun üretilmesine katkı sağlıyor.

Kansızlık

Muz, demir minerali açısından oldukça zengindir. Hemoglobin üretilmesine ciddi katkıda bulunan muz, kansızlığın giderilmesinde sağlıyor.

Kan Basıncı

Muz, potasyum minerali açısından zengin bir meyvedir. Bu nedenle kan basıncını düşürmektedir. Ayrıca yapılan araştırmalar, muzun felci büyük ölçüde önlediğini de ortaya koymuştur.

Kabızlık

Muz lif bakımından oldukça zengindir. Bağırsak hareketlerini normalleştirerek kabızlığı önler.

Sinir Sistemi

B vitamini bakımından da zengin olan muz, sinir sisteminin sakinleşmesine ve durağanlaşmasına yardımcı olur.

Mide Ekşimesi

Vücutta doğal bir antiasit etkisi yaratarak bazik etki yapan muz, mideyi rahatlatır,mide yanmasına da ciddi katkı sağlar.

Sinek Isırığı

Genelde yaz aylarında başımız sineklerle sıkıntıya girer. Muz, sinek ısırıklarının neden olduğu kaşıntı ve şişliği ortadan kaldırmada etkilidir. Sinek ısırığı olan yere muz kabuğu sürün.

Ülser

Muz, fazla asidi notralize ederek mideyi sarar ve tahriş olmasını engeller.


loading...
«
Next
Sonraki Kayıt
»
Previous
Önceki Kayıt

Hiç yorum yok

Yorum yap

Yorumunuz için teşekkür ederiz.